Осінній рис

Рис – один із трьох основних світових злаків (після пшениці та кукурудзи). Цей топ витісняє інші цілісні зерна (на мій жаль), тому рис ви у мене в рецептах і порадах побачите не часто. Суб’єктивно – він “порожній”. Я ж більше за функціональну та насичену користю їжу. Але місце є всьому)

Нешліфований рис – цільне зерно з усіма оболонками, волокнистими оболонками, зародковою частиною (ендосперм, якщо замочити рисинку – проросте). Білий рис – мінус зародкова частина та клітковина. Основна “корисність” рису, поживні речовини – там. Відшліфували – залишили чистий простий вуглевод, це просто крохмалі. Без нутрітивної цінності. Відповідаючи відразу на найчастіше запитання – “а як нації, в культурі яких рис був завжди?” – чудово, чудово ці нації. Переїдання білим рисом – доля останніх 100 років. До цього в раціоні він був помірно нешліфований і ці нації завжди їли багато овочів, у тому числі ферментованих, бобових і водоростей-зелені.

Якщо ближче до справи, мінерального складу в рисі і так мало, то пишу % від денної норми на 100 г:

тіамін: 15% нешліфований, 14% білий
ніацин: 16% нешліфований, 9% білий
В6: 7% нешліфований, 5% білий
магній: 9% нешліфований, 3% білий
фосфор: 8% нешліфований, 3% білий
залізо: 7% нешліфований, 3% білий
цинк: 6% нешліфований, 4% білий

Not much

Та й клітковина, вона – це лише цілісний нешліфований рис. З нею ми осінній рис і готуємо)

1,5 чашки нешліфованого рису
4-8 коробочок зеленого кардамону
1 велика паличка кориці
1 чл куміну (зіри)
1 чл порошку куркуми
фісташкова олія

Олію можна замінити іншою ароматною, нерафінованою, першого холодного віджиму, горіховою. Пам’ятаємо, що горіхові олії ми не нагріваємо: не смажимо на них, тільки заправляємо готові страви.

Рис промити, залити свіжою водою, щоб покривала рис на 0,5 см. Поставити на вогонь. Додати куркуму, зіру, кардамон, корицю та сіль. Довести до кипіння, зменшити вогонь. Як тільки вода зникне з поверхні рису (акуратно відсуньте ложкою і подивіться, треба щоб майже ввібралася і залишилося її мінімально на дні), вимкнути вогонь, заправити рис олією, перемішати, накрити кришкою і залишити пропарюватися на 15 хвилин.