Як не дивно, але розацеа (і часто купероз) – не завжди проблема синтезу колагену, генетики, фоточутливості шкіри чи частоти походів до косметолога.
Розацеа – результат поєднання порушень регуляції імунної системи, аномальної нервової та судинної сигналізації + дисбактеріозу мікроорганізмів, що призводить до чутливості шкіри та запалення.

Вроджена імунна система: порушена, працює з аномальним вивільненням запальних пептидних молекул, що захищають від бактерій.

Аномальна неврологічна сигналізація: реакція на тепло, різкі зміни та тригери в їжі (алкоголь, чай, кава, какао та шоколад, прянощі, цитруси, томати, кориця – не плутати з алергією та непереносимістю), емоції гніву та збентеження – все веде до включення запальних каскадів сенсорними нервами. Пігментні клітини (меланоцити) нервового гребеня включає судинну сигналізацію.

Бактерії та кліщі:
Staphylococcus epidermidis, Demodex, Bacillus oleronius - безпосередньо;
Escherichia coli, Helicobacter pylori – побічно.
СІБР, СРК, ВЗК (і особливо недодіагностовані та запущені хвороби ШКТ) – дисбіоз мікроорганізмів.

Якщо подивитися детальніше, навіть у здорових людей, шкіра в 90% відбиває здоров'я ШКТ. Коли є погіршення, під підозрою:

 • ферменти печінки та жовчний (себорейний дерматит, лущення, до речі, теж).
 • адекватна кислотність шлункового соку (жовч і сік – це дезінфекція їжі, якщо вони не працюють нормально – порушується мікробіота та цілісність кишкової стінки).
 • доліковані -іти - гастрит, дуоденіт, холецистит, панкреатит тощо.
 • нормофлора в кишківнику (без зайвих співмешканців та грибів, молочниці-цистити – лікуйте флору! Шкіра підтягнеться);
 • наявність чи не наявність псевдоалергічних реакцій (ксенобіотики, гістамін, глютен, молочні білки); наявність аутоімунних захворювань.

Загострення полетіли зараз на тлі неефективного травлення у стресі, не збалансованого харчування. ШКТ сьогодні - терапевтична мета.

Душна хвилина – дисбіоз кишкових бактерій призводить до активації калікреїн-кінінових шляхів у плазмі, що веде до нейрогенного запалення.

Тому:
1) долікувати запалення та прибрати застої;
2) працювати зі здоровою флорою. мікробіом кишечника відіграє важливу роль.

 • 1 - пребіотики
  (льон, зелень, цикорій, псилліум, цибуля, часник, холодна картопля, батат, кунжут, гриби, топінамбур, адекватно багато клітковини).
 • 2 - пробіотики
  (квашена капуста, комбуча, місо, йогурти та кефіри з незбираного молока), синбіотики в добавках, метабіотики, окремі конкретні штами призначають лише ті, хто розуміється.
 • 3 - омега-3 з перевагою EPA.
 • 4 - цинк (сульфат або піколінат), не довго! Витіснить інші метали.
 • 5 - прибрати свої індивідуальні харчові тригери та запальну їжу (рафіновані зерна, цукор, молоко, цукрозамінники).
 • 6 – дієти не існує, долікуєте запалення в тілі та годуєте свою мікробіоту добре, просто здоровий раціон.
 • 7 – регулярний туалет. ходити в туалет рідше одного разу на день - НЕ НОРМА.
 • 8 – золотий стандарт – антибіотикотерапія, використовується коли причина – надмірне бактеріальне зростання. Чи працює – не завжди, викликає рецидиви та сильно порушує флору. А ось з концентратами трав (умовними природними антибіотиками) працювати можна: елеутерокок, екстракт часнику, екстракт грейпфрутових кісточок, берберин, масло орегано, ним полин.
 • 9 - інші дієти, винятки, протоколи - до нутріціолога, імунолога, дерматолога, дієтолога або гастроентеролога.
5.5.22
3
хвилини

Розацеа

Анастасія Голобородько
Фуд-терапевт, нутриціолог та спікер з освіти в їжі
мої послуги