З якої країни ця риба чи морепродукти. Вона дикого вилову, з вільних акваторій, вирощена на фермі. Якщо вирощена - яка водойма, приблизно зрозуміти ступінь чистоти або забруднення, величину частини океану-моря-розводника басейну-ставка. За станом “на сьогодні”, у розвинених країнах щонайменше 50% риби у продажу вирощено штучно.

Аквакультура чи ферма - не завжди=погано. Все залежить від методів та технологій. На жаль, ціновий фактор тут часто відбиває відповідальність виробника. Загороджені частини морів можуть містити класних батьківських особин і бути вигодовані промисловою дрібною рибкою та відокремленими риб'ячим жиром та білками (хороші акваторії, що розводять лососеві). А можуть бути дрібними басейнами, напханими комбікормами, відходами життєдіяльності риб, медикаментами та утримувати мало кисню. Месіво з хімії, риб, екологічно небезпечних кормів і зловживання фармакологією.

Отже, гарна відповідь на питання "яку рибу таки брати?" - РІЗНУ. Різноманітність будь-яких екологічно чистих продуктів у їжі – запорука усвідомленого підходу до своєї тарілки. Штучно вирощені риби – тільки у добрих, перевірених постачальників: цікавитись, читати етикетки, гуглити. Якість часто підкріплена сертифікатами, а історії компаній - напоказ, з фото, територіями, акваторіями та способами вилову. Дику теж все ще можна знайти, навіть у найпростіших магазинах) не настільки ми ще виснажили планету (хоча натиснули педаль газу), щоб зграйна риба перестала ходити величезними косяками.

Дика риба - природне середовище та натуральний корм морів та океанів. Сезонний продукт. Може бути не такою вгодованою та красивою, як фермерські відгодівлі).

Аквакультура - окремі водоймища (від великих шматків океану до невеликих ставків), корм рибам датується і якість на совісті виробника.

Отже, перелік диких риб, базовий, не дроблю по регіонах:

 1. оселедець
 2. скумбрія
 3. тріскові (пікша, мінтай, тріска)
 4. лососеві певних територій (Аляска, Норвегія - голець, кета, горбуша)
 5. тунці (накопичують метали, не часто)
 6. махі-махі (накопичують метали, не часто)
 7. марлинові
 8. сайда
 9. анчоуси, кілька, салака
 10. камбала
 11. сибас (50/50 і дикий, і розводять багато окуневих теж)
 12. гірський сиг, форелі (50/50 і дикий, і розводять багато теж)

Перелік риб і сіфуду, що часто вирощуються в аквакультурах:

 1. лососеві (атлантичний просто "лосось", сьомга)
 2. тилапія
 3. пангасіус
 4. форель, сіг
 5. сібас
 6. дорада
 7. креветки, раки
 8. сом
 9. товстолобик
 10. амури
 11. короп
 12. осетрові
 13. мушлі (устриці, мідії, гребінці)

20.7.20
2
хвилини

Як вибрати рибу на прилавку

Анастасія Голобородько
Фуд-терапевт, нутриціолог та спікер з освіти в їжі
мої послуги