Стрес, тривожність, гіперзайнятість та навантаження ЗАВЖДИ впливатимуть на травлення. Баланс осі кишківник-мозок порушується. Стрес правда впливає більше, ніж ми думаємо.

По-перше, надниркові залози викидають у кров адреналін і кортизол. Як базові стрес гормони, впливають на стан мікрофлори. Критерієм здоров'я кишківника є різноманітність мікрофлори. Тому важлива нормалізація харчування загалом.

У здорових людей бактеріологічна різноманітність велика, у стресі змінюватиметься. Кумедно, кишківник продовжує функціонувати, навіть коли відсутній зв'язок із головним та спинним мозком. Кишкова відповідь сама регулює відповідь в продовж ШКТ – від стравоходу до кишківника та прямої кишки. Використовує те саме, що і головний мозок: павутину нейронних ланцюжків, нейропередавачі та різні білки.

По-друге, порушується робота травного тракту.

Травлення – складний процес, для його регуляції існує окрема нейронна мережа. Травна нервова система відповідає за механічне перемішування їжі, координує скорочення кругової мускулатури та всіх сфінктерів пв продовж кишківника для того, щоб забезпечувати поступальне просування їжі, вона також підтримує різне біохімічне середовище та рівень кислотності всередині кожної секції травного тракту, забезпечуючи ферментам необхідні умови.

Стрес впливає на перистальтику і її роботу = немає коректної роботи, засвоєння. Рух стінок кишківника порушується, їжа надовго затримується, недорозщеплюється, скорочується секреція травних ферментів. Отримуємо мальну трицію від незасвоєння.

Проникність слизової оболонки = пропускає елементи, які в нормі не повинні потрапляти в кровотік. Часто знижується рівень IgA = організм схильний до впливу вірусів і бактерій = слизові шлунково-кишкового тракту пошкоджуються = розвивається запалення. Езофагіт, печія, гастрит, коліт, СРК, застій жовчі, здуття? У кого що. Мікрофлора пригнічується.

  1. їжа без гаджетів
  2. виділити 20 спокійних хвилин на сніданок, на обід та на вечерю
  3. подумати заздалегідь, що там за наповненням
  4. медитація навіть від 1 хвилини
  5. дихальні практики, ну реально працюють
  6. робота з вагусом
  7. йога та інші немедикаментозні техніки роботи зі стресом
15.12.21
2
хвилини

Травлення у стресі

Анастасія Голобородько
Фуд-терапевт, нутриціолог та спікер з освіти в їжі
мої послуги