Роками дієтологічні догми диктували нам відмову від солі чи сильні обмеження. Дослідження останніх років показують, що не все так просто.

Мінуси

ВАЖЛИВО! Основна претензія до переїдання солі. Людина зі схильністю до гіпертонії (станом на зараз, вікова категорія) може відмовитися від солі і реально зберегти собі життя. Це основний меседж: у лікуванні підвищеного тиску є пункт 1) скорочення солі, потім величезна прірва, і тільки потім медикаментозні заходи. Сіль старить серцево-судинну систему. А ще підвищує осмотичний тиск плазми крові=поліоловий шлях=утворення фруктози=відсутність насичення=переїдання. Ще доведено, що може призводити до змін у слизових та онкології шлунка.

Ну і тим, у кого виразки-гастрити, це середовище для розмноження Helicobacter pylori. Для гормональних патологій - стимулювання набряклості.

Плюси

З іншого боку (і це важливо, безсольові дієти = зло) - повністю несолона їжа - це зниження адекватного рівня кислотності шлунка, гіпоацидність і огидне, недостатнє і часто аж до патогенних гнильних процесів перетравлення білка (м'яса, риби, яєць) та погане засвоєння жирів .

Але в цьому основна каверза: ми з'їдаємо 80% солі з тих джерел, звідки не помічаємо її. Це:

  • консерви
  • магазинна випічка, торти, булки, вафлі, десерти
  • соуси від кисло-солодких до соєвого
  • хліб (!)
  • сосиски та ковбаси та інша перероблена м'ясна маса
  • чіпси, попкорн
  • каші та супи в пакетиках
  • соління та маринади овочеві
  • мюслі, граноли

Інші 20% на вашій совісті. Хороша стратегія - якщо ви вже солили страву, не досолювати її ще додатково. Є норма – 2,3 г на день для здорових, 1 г для тих, хто має схильність до підвищеного артеріального тиску. Виконувати просто. Їсти менше хліба та відмовитися від сосисок та їжі з упаковок. Солоні перекушування і снеки - не дорівнює прийому їжі! Хороша стратегія – переглянути якість солі. Звичайна кухонна - дисбаланс натрію та калію в раціоні. Замінюємо промислову сіль більш натуральними видами, про які сьогодні й поговоримо. Відразу окреслю п'ять патологій, до яких призводить безсольова дієта: гіпоацидність, підвищення тригліцеридів, інсулінрезистентність та дисбаланс електролітів.

Як раніше цінувалося біле рафіноване борошно, а тепер навпаки — цільнозернове, так і з сіллю — чим менше стадій очищення воно проходило, тим краще. Я виключила кухонну сіль та “екстра” через сумний смак, бідний мінеральний склад та шахтний видобуток. У меню сіль морська (різний хімічний профіль, залежить від моря, мінерали збагачують смак), сіль з добавками - з йодом, наприклад, рожева, чорна сіль. Я пройшлася по поличках Goodwine і вибрала найцікавіші види. Плюс завжди наводжу сіль із подорожей.

Maldon - класична fleur de sel, сіль пластівцями. Молдон добувають у графстві Ессекс на південному сході Англії з кінця ХІХ століття. Класична та копчена - обожнюю!

Чорна гімалайська містить сульфіт заліза і дає кристалам солі темно-коричнево-фіолетовий колір, а сірчисті сполуки - запах сірководню.

Рожева сіль – у світі топ-3 локації видобутку: у Гімалаях, у Пакистані та в Індії. Часто великого помелу містить до 5% домішок.

Ароматизовані види. Улюблені мікси – від Nomu, на літо в арсеналі з сухим шатолом та розмарином, на зиму – з білими грибами.

Сіль із вугіллям. Ефектна. Вугільні fleur de sel (пластівці) роблять в Іспанії та Португалії, Японія, Корея використовує вугільну в середній морській фракції.

Просто морська сіль. Буває різною. Мінеральна сіль великого помелу, осадова, сіль із дна океанів. Як ви вже зрозуміли, зміщуємо фокус і не боїмося. Забрати сосиски, додати трохи якісної солі для фінішу страви - ідеально.

16.7.20
3
хвилини

Сіль: плюси, мінуси, види

Анастасія Голобородько
Фуд-терапевт, нутриціолог та спікер з освіти в їжі
мої послуги