В останньому дослідженні мікробіому та його впливу на здоров'я від Stanford Medicine порівняли 2 групи: одна їла високі дози клітковини щодня, друга – додавала ферментовані продукти. Якщо відштовхуватися від того, що кишечник - дзеркало здоров'я та його стан, відсутність запалень, здоровий набір бактерій та належне засвоєння їжі критично важливі, група з ферментацією показала неймовірні результати стабільного поліпшення станів на відміну від групи з клітковиною, у якої відзначені лише короткочасні зміни .

Study design мав на увазі незвичайний пункт. Скільки є? Скільки зможете! Якомога більше. По обох пунктах групи збільшили споживання і клітковини, і ферментації відразу в 2,5 разу, але після закінчення дослідження більшість людей залишила нові звички, збільшивши споживання на 50% від попереднього стилю харчування.

Група ферментації їла щодня:

 • квашені овочі (класична, традиційна ферментація - а це 21 день і довше!)
 • кімчі, місо пасти, тофу
 • використання розсолу квашеної капусти (дітям як заправка овочів та супів!)
 • комбуча, веган кефір
 • непастеризовані цілісні йогурти без підсолоджування, кефір, сир
 • бактерії в БАД
 • адекватна теорія гігієни: робота із землею, не стерильно вимиті фрукти та овочі, без перебору із санітайзерами
 • цільна адекватна їжа у дітей замість сумішей та пастеризованих баночок

Група клітковини:

 • овочі
 • фрукти
 • бобові
 • насіння та горіхи
 • цільнозернові
 • клітковина, шрот, псилліум у добавках

Здоровий біом - ДУЖЕ різноманітний за особами, які живуть усередині вашого кишківника. Додавання тільки ферментації призвело до збільшення загального мікробного розмаїття та ефект тим сильніший, чим більша порція. Що сталося ще:

⁃ імунограма розгорнулася у бік роботи та відповіді щодо зниження запалення: 4 типи клітин показали меншу активацію. Рівні відразу 19 запальних білків знизилися, включаючи цитокіни та хімокіни

⁃ у тих хто не хотів їсти ферментацію з їжі і віддав перевагу БАД, результати теж відмінні

⁃ сильний приріст у різноманітності та наборі бактерій у всіх

Жоден з перелічених вище 19 запальних білків не зменшився у групи з високим вмістом клітковини. У середньому різноманітність їх кишкових бактерій у групи клітковини залишалося стабільним від старту. Вважають, що наша підвбита західним раціоном (цукор, трансжири, сучасні сорти пшениці, рафіновані олії, маргарини, консерванти вдосталь) не може швидко справлятися, можливо, якщо є якісний продуманий веган роками – зможе. Але у групи клітковини точно покращилися функціональні показники роботи кишківника (пребіотики - “будинок” для бактерій).

Дослідження показало, що харчування може репарувати чи змінювати склад мікробіоти, покращуючи показники здоров'я. Кишківник сильно впливає на те, як ви засвоюєте їжу, на метаолічне здоров'я, очікування і переддіабет, на імунну функцію і на центральну нервову систему. Ферментація щодня – працює! Знижуючи запалення та покращуючи, збільшуючи набір бактерій. Клітковина – працює, покращуючи функціональність усіх метрів кишківника. Ферментація + клітковина = ідеальна формула.

У своїх консультаціях я досить часто працюю та призначаю ізольовані штами за завданнями: Bacillus coagulans, S. boulardii, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus Bulgaricus, рідше L. Paracasei, L. Casei, дуже не люблю самопризначені пробіотики де є Bacillus subtilis. Бактерію треба знати в обличчя, друзі)

21.4.22
4
хвилини

Клітковина програла ферментації (нині)

Анастасія Голобородько
Фуд-терапевт, нутриціолог та спікер з освіти в їжі
мої послуги