Трансжири – жири створені людиною для надання їжі насиченого смаку, пластичної текстури та продовження термінів зберігання (непоганий дешевий консервант). По суті те, що ми називаємо трансжирами - сюди можна включити і рафіновану олію, фритюр - технічно називається транс-ізомери. Це молекулярно змінені, у тому числі рафіновані, гідрогенізовані, вибілені, дезодоровані жири, найчастіше рослинного походження. По суті, це машинне масло, коли не має значення, з якої сировини воно зроблено.

Якщо сильно спростити, організм відразу не розуміє, що це: класне оливкове масло Extra Virgin або вафелька з маргарином з прикасової зони. Перетворення молекулярно поламаних масел загрожує утворенням небажаних сполук, їх утриманням в організмі та складним розщепленням.

Шкода для здоров'я - те, що призводить до молекулярних змін.

Дезодорування відбувається при високих температурах - 200-240С, у вакуумі та протягом тривалого часу. Йде ще й тривале окиснення олії, тому що потрібно видалити леткі компоненти: вільні жирні кислоти та фосфоліпіди. Під час впливу високих температур невелика кількість хороших ненасичених жирних кислот - ліноленова, лінолева - перетворюються на ізомери трансжирних кислот, власне, це і є наші транс-жири. Усі рандомізовані, якісні дослідження доводять, що вони несприятливо впливають на організм. Насамперед це фракції холестерину, також це впливає на пухкі судинні стінки, це гіпертонія, високий тиск, зміна ліпідного профілю - все це шлях до переддіабету. Навіть якщо метаболізм хороший і тіло молоде, повністю змінений на молекулярному рівні жир не піде на користь.

Якщо підсумувати, регулярне вживання маргаринів та цих гідрогенізованих, рафінованих, очищених реактивами, відбілювачами, високою температурою та окисленням олій призводить до:

  • серцево-судинних патологій;
  • переддіабету через порушення ліпідного спектру;
  • ожиріння;
  • хронічного запалення;
  • стимулювання аутоімунних захворювань;
  • пригнічує природний детокс печінки.
27.10.21
2
хвилини

Чому я проти рафінованих олій

Анастасія Голобородько
Фуд-терапевт, нутриціолог та спікер з освіти в їжі
мої послуги