FDA регулює БАД як все ж таки "їжу", не ліки, але призначення необхідне тільки за 3 умов: 1) стан людини, 2) особливості її харчування 3) адекватність і склад самої добавки. Частково наше бажання "поліпшити щось" - глибинне, з мозку. Але враховуючи мій профіль, будь ласка, отримувати максимум з їжі.

У вигляді таблеток, капсул, гелів, порошку або рідини розрізняють синтетичні та натуральні добавки. Як зрозуміти – читати етикету) і хороші, і нашкодити (або хоча б бути нейтральними) можуть і ті, й інші. З синтезованими - ясно, з натуральними сухий термін звучить приблизно так - "цілісні харчові добавки", які виготовлені з концентрованих та/або зневоднених/сублімованих продуктів. 100% є стани, коли вони потрібні. Бажано не самопризначенням) доза, форма препарату, час прийому, поєднання з іншою терапією та їжею – все має значення.

  1. Я називатиму це функціональною їжею. Або частіше використовую слово "цілісна". Я не використовую слово "їжа", для мене звучить не смачно) Хто читає мене давно, знають мою претензію з промислової революції:)))) якість їжі змінилася, її наповненість теж. Її очевидно побільшало і, на жаль, погіршало. Біодоступність раніше була в рази вищою. Наповненість нутрієнтами також. Але, як і раніше, якщо хоча б трохи морочитися про якість продуктів, наповнення нутрієнтів з їжі завжди буде набагато більш доступним, ніж з таблетованих форм.
  2. Гіпервітаміноз має негативні наслідки. Багато цинку – опускає залізо. Багато заліза - опускає мідь. Передоз антиоксидантів теж загрожує клітині. З їжі ви отримаєте та засвоїте рівно стільки, скільки потрібно. У цьому вся суть. Решта буде зв'язано та виведено. З БАД = як з гармати по горобцях. Не лізьте на айхерб без освіти. Колеги-нутриціологи, місячний курс не дає вам розпоряджатися здоров'ям, читати аналізи та робити призначення. Призначати необхідні форми та дози БАД – половина справи. І це я мовчу про генетичні поліморфізми, що впливають на засвоєння мікроелементів.
  3. Клітковина, харчові волокна, з цілісних нормальних продуктів живлять мікробіоту. Притримують фруктозу у фруктах (на відміну від сиропу топінамбуру в десерті). Різнобарвна справжня їжа, відповідь на багато питань. І жування, не пропускайте ці безкоштовні ферменти))) їжа у спокійному стані, пережовуючи.
  4. Все чи нічого, моя улюблена помилка. Або ЗОЖ, або зараз співаю як хочу, а потім почну. Прикрию добавками (але ж частина таки працює!). Занадто багато проблем та стереотипів. Нормальна функціональна їжа – проста! Проста, різноманітна та різнокольорова. Але так, трохи більше часу, ніж купити три добавки. Саме регулярні прийоми різної цільної їжі регулюватимуть внутрішні ритми та процеси, десинхронізація = часто порушення.
  5. Роль кишківника у формуванні хронічного запалення величезна. +- 70% імунітету в ШКТ, це кишково-асоційована лімфоїдна тканина. Кишкова біота живе співтовариствами, якщо є кишкові запалення, прояви – почати в раціоні та отримати адекватну консультацію. Там буде і протокол, і корекція, тимчасова. Але глобально, почати зміни легко може кожен: багата на клітковину їжа збільшує різноманітність мікробіоти. Помірне споживання їжі змінює її склад якісно. Збагачення їжі про- та особливо пребіотиками з їжі покращує її стан. Але жодна добавка "просто так" ніколи не впливатиме на організм так, як нормальна їжа.
14.9.21
3
хвилини

5 причин, чому їжа краще за БАД

Анастасія Голобородько
Фуд-терапевт, нутриціолог та спікер з освіти в їжі
мої послуги