​​Чи безпечно їсти шкірку фруктів

Є клімактеричні (climacteric) фрукти – банани, персики, яблука, авокадо, диня, ківі, сливи, груші. Вони “дихають” і виділяють безбарвний газ етилен, що працює за принципом позитивного зворотного зв’язку. Фрукти самі його виробляють і самі на нього реагують – зріють. Навіть після збирання врожаю. Такі плоди з легкістю дозрівають просто “на підвіконні”.

Є неклімактеричні (non-climacteric) фрукти – полуниця, виноград, малина, цитруси. Після збору врожаю не дозріватимуть, не ставатимуть солодшими. Значить зірвати і доставити у продаж їх треба стиглими, щоб споживач купував солодкими.

Апельсин можна їсти з цедрою – це смачно, круто і корисно. Залежно від території зростання, цитруси можуть бути супер стиглими і солодкими, але зовні зеленими. Це залежить просто від нічної температури в регіоні (опускатися до 12°С, тоді фрукт стає оранжевішим, жовтішим, червонішим).

Зовні зеленість покупця бентежить. Застосовують дегрінінг (degreening).

Це процес обробки цитрусових етиленом. Зазвичай газом обробляють кліматичні фрукти, які завдяки ньому дозрівають (так, і самі його виділяють, і доп. обробляють у промисловості).

Цитрусові не дозрівають, тобто не стають солодшими, але обробляти етиленом їх все одно потрібно, щоб шкірка змінила колір і радувала ваші очі, які звикли до зрозумілого світу, де зелене – незріле, а жовте, помаранчеве та червоне – зріле. З погляду здоров’я, газ – не шкідливий.⠀

І воскове напилення легко змити просто теплою водою або (для особливо тривожних та турботливих) – спеціальними спреями для миття овочів та фруктів.

У шкірці плодів нутритивний склад і цінність часто крутіші за м’якоті у яблук, картоплі, огірка, баклажана, гарбуза, ківі, груш, апельсинів та ін. тільки в складності клітковини, яку ми не перетравимо ніяк, складності очищення та просто гіркоти (не смачно).

Якщо дуже боїмося пестицидів

  • вивчити список dirty dosen
  • обирати 1) локальне 2) сезонне 3)органічне або біодинамічне, якщо фінанси дозволяють
  • просто миття просто теплою водою позбавляє до 40-42% пестицидів, які можуть бути в шкірці (PMID: 25005864), якщо вже вибрали фрукт будь-якої якості)
  • невелика кількість пестицидів не так шкідлива, в порівнянні з тією користю, яка є в цілісних фруктах і овочах
  • кількість пестицидів у всіх країнах досить жорстко регулюється і рідко перевищує норми (в середньому, близько 4% ринку)

Щороку environmental working group досліджує продукти харчування забруднення пестицидами. Результатом цієї роботи є публікація двох списків:

1. Dirty dozen list – найбільш забруднені пестицидами продукти харчування, які краще купувати вирощеними органічним способом;

2. Clean fifteen list – продукти харчування, які можна купувати будь-якими, ну або майже будь-якими.

Нагадую, що дослідження проводиться в штатах, але, як показує практика, цим списком можна скористатися і в Європі.

Найбрудніші – EWG DIRTY DOZEN на 2021

(особливо “внесезонні”, доступні 365):

– полуниця

– шпинат

– листова зелень

– нектарини

– яблука

– виноград

– черешня

– персик

– груша

– солодкий перець

– селера стебло

– томат

Чисті EWG – CLEAN FIFTEEN на 2021:

– авокадо

– кукурудза

– ананас

– цибуля

– папайя

– (заморожений) зелений горошок

– баклажан

– спаржа

– брокколі

– капуста

– ківі

– цвітна капуста

– гриби

– диня

– мускатна диня