Корова, пшениця, курка-яловичина – чому перегляд кількості. mTOR

У клітинах організму є молекулярний комплекс, що керує активністю клітини. Його активність важлива для зростання організму та окремих його тканин (нарощування м’язів). Але є генетичний поріг – 25-28 років, коли зростання закінчується і зайва активність цього комплексу mTOR змушує зростати шкідливі, болісно змінені клітини (атеросклеротичні накопичення, жир, онко клітини та ін.).Якщо людина активно займається спортом і піддається великим навантаженням, то вона може безпечно дозволити велику активність mTOR. Продукти харчування мають різний вплив на активність mTOR. Є нейтральні продукти, які стимулюють mTOR пропорційно кількості калорій, а є «швидкі» продукти, які стимулюють mTOR набагато сильніше. Ось прийом білка на постійній основі (особливо спорт – це БЦАА – це завжди лейцин-ізолейцин-валін) – це як тиснути на педаль газу в машині постійно. Рано чи пізно призведе до аварії.

Клітина реагує на багато стимулів (чинники зростання, поживні речовини, гормони та інше), у результаті активується ферментний комплекс mTOR. Вважається, що його хронічна активація сприяє зародженню та прогресуванню низки захворювань. Найшвидші продукти – молоко та молоко у складі (сухе молоко у шоколаді, батончиках), усі похідні, включаючи сир. Молоко – не просто їжа, субстанція з функцією “виростити”, представляє найскладнішу ендокринну систему сигналів, що активує mTORС1 через спеціальні материнські передавачі, що отримуються з молока, які контролюються лактаційним геномом ссавців.

Важливо зрозуміти, що гіперстимуляція mTORC викликається не одним лейцином, а комплексом проблем (гіперкалорійність, надлишок цукру, загальний надлишок білка, надлишок омега-6, постійні перекушування та ін.). Але лейцин – основний посил. Топ по лейцину – усі продукти молока корів. Потім курка, яловичина, свинина, тунець, біла риба та сифуд (кальмари зокрема). Багато в пшениці та соєвому протеїні. Менше, але є в цілісному тофу, бобових, арахісі, кунжуті, яйцях і високобілковому насінні та горіхах – гарбузових та мигдалі. У веган джерелах достатньо для життєдіяльності тіла і складно “перебрати”, тому вони в раціоні є і часто, як повноцінні легкі білкові джерела. А ось по молоку/вершкам/сиру, по курці-яловичині та по пшениці треба робити перегляд порції та частоти прийому.