Тофу та темпе

Наріжний камінь дебатів. Тофу – продукт приготований із згущеного (коагульованого) соєвого молока, яке пресується у тверді білі блоки, дуже схоже на сироробство. Виник у Китаї, за легендою, партія свіжого соєвого молока, що випадково змішалася, з нігарі – тим що залишається при видобутку солі з морської води. Багатий мінералами коагулянт, який допомагає тофу затвердіти та зберегти форму.

Більшість сої у світі на сьогодні справді ГМО. Хоча ГМО викликає суперечки, дослідження досі не виявили, що є шкода здоров’ю людини. Якщо вас це дуже хвилює, просто вибирайте органічні бренди тофу, що не містять ГМО.

Тофу низькокалорійний. Містить помірну кількість рослинного білка, проте він – повноцінний, усі 21 амінокислоти. Також є порція мінералів – маргенець, магній, цинк, селен, усі знайомі для імунітету та важливі хлопці.

Містить антинутрієнти:

Інгібітори трипсину: сполуки блокують фермент, необхідний для травлення білка.

Фітати: знижують засвоєння кальцію, цинку та заліза.

Виробники в курсі тому перед приготуванням тофу або соєвого молока боби або довго вимочують або доводять сою до проростання. Пророщування знижує кількість фітатів до 56% та інгібіторів трипсину до 81%, а також збільшує вміст білка до 13%. Більше того, навіть якщо тофу приготовлений невідомо як, якщо ви не покладаєтеся на тофу як на основне джерело білка, заліза або цинку – no worries. Проблем не буде.

З плюсів – будь-які бобові – зниження ризиків із серцевих катастроф. Дослідження по тофу не численні, але зі свіжих відзначу ряд: доведено відстрочення клімаксу (через ізофлавони у складі, ті самі фітоестрогени), рак молочної залози, простати, шлунка та кишківника (у порівнянні з великоваговими м’ясними раціонами). Ізофлавони також добре діють на роботу мозку, пам’ять, еластичність шкіри. Плюс контроль цукру крові.

Тофу – ок заміна яйцям у сніданок (тофу скрембл!), хороший інгредієнт салатів, шовковий тофу – ідеальна самостійна закуска. Твердий нарізаний 1 см завтовшки і підрум’янений з прянощами я іноді використовую як основу для авокадо тосту) Хороша основа будь-якого смузі.

 

Темпе ж зроблений з ферментованих соєвих бобів та спресований у твердий щільний блок. Боби повністю трансформовані процесом. Ферментація – контрольована ферментами трансформація органічного продукту. Ключовий термін тут – трансформація. Бактерії здатні перетворювати неперетравні, несмачні і навіть отруйні сполуки на поживну, смачну їжу. Ферментація зменшує кількість антинутрієнтів. З цієї причини ферментовані пробіотичні соєві продукти – місо, темп, тамарі або натто містять мало антинутрієнтів. На аутоімунних протоколах темпе, тамарі та натто абсолютно допустимі. Соєві боби в темпе залишаються цілісним і значно змінюють смак.

Темпе має горіховий, трохи солодкуватий смак, на відміну від тофу, який є більш нейтральним і може вбирати аромати продуктів, з якими він готується.

Темпе трохи калорійніше за тофу, при цьому білка в ньому рівно вдвічі більше (нагадаю, повноцінного) рослинного білка. З відмінних особливостей – темпе містить значно більше клітковини і пребіотики.

Пребіотики – це натуральні неперетравлювані волокна, які сприяють зростанню корисних бактерій у травному тракті. Пряма кореляція з регулярним випорожненням, зменшенням запалення, зниженням рівня холестерину і навіть поліпшенням пам’яті.

Зокрема, одне дослідження in vitro показало, що темпе стимулював зростання біфідобактерій (завжди знижено при запальних захворюваннях кишківника).

На мій смак темпе хороший і сам по собі, просто так. Змастити оливковою олією, покласти під гриль (духовки), на сковороду гриль або взяти на гриль-вугілля на пікнік – ідеально. Даний виробник має заготовки – вже нарізаний і заправлений. Копченою паприкою, підкопчений. Ніжна горіховість, солодощі – темпе то любов