Що потрібно знати про какао-боби

Суперпрості, суперживильні суперпродукти. Це 100% правда про какао-боби.

Мова про якісний продукт із моно-складом. Сирий какао багатий на теобромін –стимулятор, який вміє гальмувати клітинне старіння і захищає клітини від атаки вільних радикалів. А поліфеноли в його складі стоять на варті доброго метаболізму, рівня енергії, тонусу шкіри, діють як ідеальний пребіотик і регулюють насичення.

 

Какао переживає відродження. Healthy-столиці світу ставлять колоті сирі какао-боби на чільне місце та пишуть тексти на яскравих етикетках, описуючи переваги у п’ятнадцяти пунктах. У сирих какао-бобів мало спільного з какао-порошком і з промисловим (навіть гірким) шоколадом. Какао боби – це плоди дерева Theobroma cacao, які пройшли кілька процесів:

Ферментацію. Боби (з липкою м’якоттю навколо оболонок) поміщають у бункери і накривають на кілька днів, щоб мікроби, що харчуються м’якоттю, могли запустити процес ферментації. Це розвиває характерний шоколадний смак та аромат.

Сушіння. Ферментовані боби сушать протягом кількох днів – після висихання їх можна сортувати і продавати виробникам шоколаду – або упаковують як снек-суперфуд. Продукт досить гіркий, але щось у цьому є.

Обсмаження. Усі, кому потрібний був сирий продукт, забрав його до цього етапу. Обсмажування ще сильніше розвиває шоколадний смак і надає трохи солодкого смаку.

Подрібнення. Боби подрібнюються і відокремлюються від зовнішніх оболонок, у результаті з’являються шматочки какао під назвою ‘nibs’. Їх також можна знайти у продажу. Какао боби шматочками – популярний топінг для смузі-боулів, а також інгредієнт випічки.

Розмелювання. Колоті боби розмелюють і виробляють масу під назвою “какао терте”. Повна готовність до перетворення на шоколад.

На цьому найздоровіша історія какао-бобів закінчується. Маса йде або на виробництво шоколаду, де додають цукор, масло какао, молоко, загусники та інші компоненти, які залишаються на совісті виробника. Або на виробництво какао-порошку. Какао терте віджимають, відокремлюючи цим масло у його складі.

Перечитавши всі дослідження за останні 5 років, присвячені какао-бобам, розмову про їх користь хочеться почати фразою: “Какао містить більше фенольних антиоксидантів, ніж більшість інших продуктів. Флавоноїди, включаючи катехін, епікатехін та проціанідини…”. Тут важливо вчасно зупинитися. Почнемо предметну розмову з доказових аспектів. Все-таки какао-боби в цілісному вигляді (круглі, в оболонках, гіркі на смак), какао-боби подрібнені та кулінарне какао (терті і змішані з какао олією, непідсолоджені боби) – таки продукт з унікальними властивостями.

По-перше, посилюють антиоксидантні механізми та захищають клітини, які цього потребують.

По-друге, позитивно впливають на внутрішні стінки шарів судин, зміцнюючи їх і віддаляючи тим самим хвороби серця.

По-третє, зменшують внутрішні запалення та працюють бустером антивікових процесів в організмі.

По-четверте, безпосередньо впливають на резистентність до інсуліну (а, отже, знижують ризик діабету), а також регулюють роботу кишківника за рахунок тандему магнію та особливого типу клітковини. Отже, є хорошим пребіотиком.

По-п’яте, стимулюють імунітет: у їхньому складі – селен, магній, хром, марганець і легко засвоювана форма заліза (радість вегана).

По-шосте, какао може захищати нервові закінчення від травм і запалень, тому що впливає на всі клітини в організмі, включаючи нервові волокна.

По-сьоме – захищати шкіру від окислювального стресу, викликаного ультрафіолетом. Що за підсумком забезпечує регенерацію клітин і гарний зовнішній вигляд шкіри.

По-восьме. Позитивно впливають на настрій: триптофан у складі змушує мозок давати сигнал на розслаблення.

По-дев’яте, давати відчуття ситості – все ж у складі “хороші” жири.

По-десяте, піднімати рівень енергії.

Повна моя стаття про какао – на Vogue Ukraine.