Чи допустимі перекушування. І якщо “так”, то які

Ми всі стрімко повніємо) я про планету. Третина населення зараз має надмірну вагу. Чесно кажучи, у сучасному світі я спостерігаю просто епідемію перекушування та снеків. Раніше люди їли менше 🙂 та рідше. Їжа завжди, історично була регламентована, ще часто супроводжували ритуали (усвідомленість). Або чіткий таймінг. Ми це втратили і сьогодні 73-75% дівчат перекушують. Коли я починаю працювати за раціоном, є базові питання щодо кратності їжі на день.Звичайна відповідь “я їм 2-3 рази”, але поруч заповнюється графа перекушування, включаючи поза капучино і фініки. І тут не треба лукавити: люди, що перекушують, їдять 5, 6, 7 разів на день. Попадання навіть незначного шматочка їжі в шлунок запускає цілу низку біохімічних процесів, згадуємо уроки біології (8-й клас, або 9-й, до речі). На будь-яку курагу або каву з молоком виділяються травні ферменти, наповнюються залози, виробляється інсулін (привіт, ожиріння, що росте), знижується грелін, який відповідає за адекватне розуміння голоду в тілі.

Такі коливання, що повторюються багаторазово, запускають найпростіший, базовий і теж всім знайомий процес: гомеостаз. Саморегуляцію та адаптацію, тіло завжди прагнутиме врівноважити всі процеси. І 7-разову їжу теж) виділятиме гормони. Розбалансування в них загрожує. Взагалі, у зростаючої надмірної ваги та інсулінрезистентності, якщо узагальнити: три причини:

1 – якість їжі та її порція (рафіновані зерна, цукор та олії)

2 – часті підвищення інсуліну (перекушування)

3 – тривалість такої моделі поведінки (перекушування роками).

Схопили шматочок=підвищили інсулін=вимкнули жироспалювання. Ті, що худнуть, при частому прийомі їжі між сніданком, обідом і вечерею часу для жиросжигания протягом дня у тіла практично не залишається. Не даєте зрозуміти тілу це їжа чи ні, повноцінна чи ні, органи будуть працювати повноцінно в будь-якому випадку, перетравлюючи). А вже куди вони виллються, вирішить або спосіб життя, або генетика, яка знайде найтонше місце – в обміні речовин і жировій клітині, на стінках судин, на стінках кишківника, в запаленнях тощо. Але в надмірну вагу – улюблене. Триразовий прийом їжі підходить усім. Іноді потрібен 2-3 разові, іноді, дуже іноді – 3-4 разовий. Але часте, дробове харчування від 4 разів і вище – прерогатива немовлят після грудного вигодовування, дітей, які хворіють (тільки деякі патології ШКТ) та атлетів, у кого спорт – професія, коли дуже великі витрати ресурсів тіла. Але це окрема тема.

Загалом, якщо хочете здоровий підхід у їжі – перестаньте постійно жувати. Десерт можна, печивко та випічку теж можна, шоколад (саме собою, всі гарної якості) можна. Але приєднуйте це до прийомів їжі. У сніданок, в обід, на вечерю. Звичайно, я обіцяла розповісти про те, що безпечно перекушувати)))) і поки не скасовую своєї обіцянки. Так як у їжі є побічна суперфункція: соціальна. Їжа в хорошому настрої та в хорошій компанії – те, що нам потрібно. І це той випадок, коли снеки та перекушування можуть бути. Ну або ви повечеряли о 5-6 вечора і не розрахували сили) недогодували себе і о 20-21 прямо критично відчуваєте голод. Не плутаємо з апетитом, не бажання пожувати, а голод. Загалом, як нормальний, хороший перекус завжди намагаємося вибирати продукти, що містять жири: жир має найменший інсуліногенний потенціал. Насичує, живить і згашує почуття голоду. Дружити, загалом, ми будемо взагалі з усіма продуктами, крім штучних: фастфуду, фритюру, відшліфованих, очищених, вибілених, гомогенізованих мас та переробки зерен, олій та цукру. Їжа схожа на їжу, окей? На свій первісний вигляд 🙂 Відповідно, навіть до келиха вина ви вибираєте не гріссіні та сухофрукти (концентрація фруктози!!), а:

горіхи (мигдаль, волоський, пекан, макадамія, бразильський)
насіння (гарбузове, конопляне, кедрове)
оливки зелені, в’ялені
авокадо/гуакамоле
кокос свіжий і кокосові чіпси без олії
кокосовий йогурт/чіа пудинг на кокосовому молоці без підсолоджувача
дуже витримані сири (тверді, крихкі, з козячого та овечого молока в пріоритеті – пекорино, але можна і рокфор)
лосось гравлакс, солона сьомга, масляна, оселедець
сало 🙂
яйця (наприклад, з песто або ікрою тріски)
нарізані некрохмалисті овочі та ті, які ростуть над землею: огірок, редис, дайкон, фенхель, селера, наприклад, до пюре з авокадо

для зовсім ласунів – чорний шоколад, добре якщо з горіхами
чіа пудинг на кокосовому молоці
желе на агар-агарі
чорні ягоди
червоні ягоди (кущові, не черешня)
папайя)