Детокс насправді

Важливо розуміти різницю між модною детокс-хвилею, що «продає», і природним, справжнім процесом. Різноманітне, всебічне очищення тіла стало мейнстримом. Відкинемо маркетингову складову слова (на кінець 2017 Google видавав 156 млн посилань на запит “детокс”), з якою стало набагато простіше продавати продукти. Розберемося насправді. Під збірним “детокс для тіла” мають на увазі комплекси з полегшенням по калорійності, але з поживної цінності раціонами харчування, багатими клітковиною і потрібними організму специфічними мікроелементами, і навіть масаж та інші методи на лімфатичну систему. Вирізняють також “детокс для свідомості”. В даному випадку застосовують йогу та медитації, digital-детокс та максимальне знаходження на природі. “Детокс для шкіри” – ряд ритуалів, здатні впоратися з згубним впливом навколишнього середовища та сонячних променів. Загалом все, що допоможе тілу функціонувати і виглядати нормально, без обтяжень.

Але є кілька термінів, значення яких досить розмито: «токсини», «детоксифікація», «шлаки». Останнє – псевдонауковий термін, збірний образ шкідливих речовин із їжі та навколишнього середовища, які згубно впливають на організм. Те, чого найчастіше хочуть позбутися – токсини. Технічно це отрути біологічного походження, що впливають на організм. Наука токсикологія вивчає отрути, які виробляють ракові клітини, бактерії, віруси, гриби та паразити. Як видно, друга порція чізкейка або затяжне переїдання тут ні до чого.

Детокс – це те, що наші тіла роблять природно, без будь-якої конкретної дієти або конкретного плану – весь день, щодня тіло працює та взаємодіє з органами, щоб нейтралізувати, трансформувати та видалити шкідливі для нього та непотрібні речовини, побічні ефекти від травлення, розпаду продуктів та інших процесів внутрішнього обміну речовин. Так звані шкідливі речовини – це не просто алкоголь та цигарки. Вони всюди неминучі і становлять частину нашого життя. Це продукти метаболізму, пестициди в їжі, забруднюючі речовини у воді, повітрі, миючих засобах, які проникають через шкіру, дихання, з напоями та їжею. Це ще стрес, фармацевтичні препарати. Список нескінченний, і організм працює 24/7, щоб видалити їх із нашої системи.

Печінка щохвилини фільтрує 1,4 літра крові. Літр із чвертю. Кожну хвилину. Для фільтрації необхідно два щаблі детоксикації. Перша фаза допомагає нейтралізувати найявніші негативні наслідки, і тут допомагають антиоксиданти: глутатіон, вітаміни Е та С. На другому етапі вступають інші хімічні речовини. Вони перетворюють непотрібний матеріал на розчинний, щоб організм міг його вивести. Це глутамін, гліцин та сірка (а отже, добре б включати до раціону продукти з її вмістом: темно-зелені листові салати, капусту броколі, часник).

Головні органи очищення – печінка та нирки – працюють завжди, а в моменти особливого завантаження організму – сильніше, ніж зазвичай. Плани “Детокс” часто сфокусовані на радикальній зміні звичайного раціону, меню та звичної поведінки. Їжу змінюють на свіжу, що містить протизапальні та антиокислювальні продукти, зі збільшенням частки зелені та свіжих овочів. Збільшують і споживання води, скорочують рафіновані продукти. Це дійсно звучить як хороша та працююча програма. Але не тільки як пауза між застіллям та наступним святом, а на кожен день.

В організмі постійно циркулює декілька рідин. Головні – вода, кров та лімфа. Кров розносить поживні речовини до органів та тканин, лімфа (на відміну від кровоносної системи – незамкнута) – забирає з тканин токсини та бактерії, повертає їх у кров (білки, солі, метаболіти тощо), бере участь у створенні імунітету. Все це працює за умови хорошого середовища та чітко налагоджених внутрішніх процесів. Токсини в загальному збірному образі – це отруйний побічний продукт, який виробляється при поганому травленні і залишається циркулювати всередині, а також має властивість накопичуватися.

Люди точно знають, що їжа необхідна для життя, але часто їдять просто механічно, недооцінюючи її важливість. Вміння вибирати, поєднувати, готувати та поважати потреби організму – основа щоденного раціону. Це перша та найважливіша функція травлення – забезпечити внутрішнє середовище організму життєво важливими поживними речовинами. І щоб її підтримати, є просте правило – вибирати продукти, які б схвалила ваша бабуся. Тут і фрукти, і овочі, і легкі м’ясо та риба, горіхи, мед, листова зелень та цільнозернові каші. Це основа здорового раціону. А якщо з ним, як із гарним фундаментом, буде все гаразд, тоді й добавки з позначкою “детокс” підуть у потрібне русло.

*повна стаття доступна на Vogue Ukraine