За що ми любимо пілатес

Схоже на йогу заняття, гімнастика для здоров’я чи спорт для тонусу м’язів і високих досягнень? Сьогодні ми говоримо про пілатес – методику фітнесу, що отримала свою назву від прізвища творця і набула популярності лише через 100 років після винаходу. І як найпростіші на перший погляд вправи добре проробляють усі найпотаємніші м’язи тіла.

Історія створення

Будучи слабким та нездоровим у дитинстві, молодий лікар німецького походження Йозеф Пілатес створив серію вправ на підлозі для реабілітації своїх підопічних. Перша світова війна і велика кількість хворих і поранених сприяли розвитку цього напрямку відновлення здоров’я: так, Йозеф модифікував доступні на той час пристосування, розробляючи власні методики реабілітації з підручних засобів – пружин, ліжок, кілець. Все для створення вправ на опір та тонус м’язів. Велика робота на базі знань про тіло та сотні вилікуваних обернулися для лікаря-цілителя швидкою популярністю. Незабаром Йозефа запросили тренувати солдатів. За кілька років лікар змінив місце проживання. Опинившись у Нью-Йорку, тепер уже Джозеф відкриває власну студію фітнесу та роботи з тілом і наступні 40 років викладає. У своїй методиці він поєднує східні системи саморозвитку та практики роботи з різними групами м’язів, поєднує їх із давньогрецьким ідеалом тіла розвиненої людини та сучасними знаннями з анатомії.

Пилатес

«Ми йдемо на пенсію надто рано і вмираємо надто молодими. Наш розквіт життя має бути в районі 70-ти років і старість не повинна приходити, поки ми не доходимо майже до 100. Пілатес покликаний повернути природну гнучкість та грацію, а також забезпечити навичками, які швидко позначаться на ході, поставі, на тому, як ви відпочиваєте та як працюєте. Я, безперечно, правий. Мені 86 років, і я не прийняв жодної таблетки аспірину у житті. Жодного захворювання за все життя», – Джозеф Пілатес.

Над чим працює система

Складно точно сформулювати, що саме таке це фітнес-напрямок, що отримав назву на прізвище творця. Пілатес – це система тренувань, що коректно працює з природними вигинами хребта та балансуванням м’язів навколо суглобів. Не просто розтяжка та не статичні вправи, а заняття, спрямовані на опрацювання всіх основних м’язів тіла без перенапруги нервово-м’язових закінчень. Стабілізація поперекового відділу та тазу дозволить скоригувати поставу та контролювати «завали» тіла та непотрібну напругу м’язів при невірному центрі тяжіння. Кожна вправа працює з конкретною групою м’язів, розслабляючи при цьому всі, що залишилися. Добре опрацьовує та «включає» м’язи-стабілізатори, що підтримують скелет та внутрішні органи. Розтягує, контролюючи скорочення та натяг м’язів для їх правильного тонусу та еластичності. У пілатесі вкрай важлива техніка виконання вправ. У сучасних та обладнаних залах та будинках фітнес-гіків великі ліжка та звисаючі пружини з кільцями більше ні до чого. Мати, еластичної стрічки та фітболу часто достатньо, щоб осягнути всі тонкощі занять.

Тренировки по пилатесу дома

Філософія – здоровий спосіб життя

Методика пілатесу у своїй основі має кілька базових принципів, що відрізняють її від сучасного фітнесу.

Концентрація. Граничне зосередження над особливою групою м’язів та усвідомлена робота з ними. Зверніть увагу не заради монотонного і несвідомого руху, а саме для усвідомленої користі від кожного помаху. Тут якість важливіша за кількість повторень.

Централізація. Хребет та м’язи, що підтримують кор – центр організму, його опора та стабілізація.

Дихання. Очищення крові через насичення її киснем та покращення обмінних процесів – приємний паралельний бонус пілатесу. Але навчитися дихати треба правильно. Ви підлаштовуєте рухи під дихання, а не дихайте, як доведеться. Ритм дихання задає рух.

Точність та плавність. Принцип звертає увагу на техніку виконання. Порушення будь-якої деталі перетворює методику з оздоровчого фітнесу на звичайну неконтрольовану розтяжку, яка не дасть результат як мінімум, як максимум – може призвести до травм або перетренованості. Коректне виконання вправ пілатесу – найменш травмонебезпечного виду фітнесу, тому заняття можна відвідувати і виконувати хоч щодня. Однак у парі з кардіотренуваннями – бігом, велосипедом, плаванням, швидкою ходьбою – вони будуть ще результативнішими.

Три тренування з пілатесу – в моей статье для BeautyHub.