Матча

Перетирати в тонку пудру молоді пагони, вирощені на затінених схилах – традиції та повага до століть. Готувати близькій людині чай матчу, вдихаючи аромат та обговорюючи смак різних сортів – повага та традиції. Матчу можна не зрозуміти. Це також нормально. Матча – це про «тут і зараз» і це завжди про якість. У нас із цим чаєм повна гармонія.

Добрий чай став класним нашим повсякденним ритуалом. Я щоранку починаю (з води, а потім) з великої склянки класного чаю сенча. У спеку готую для нас з Артуром та друзів інші, трохи більш ніжні та неферментовані чаї холодної заварки – 12 годин у контакті з холодною водою у холодильнику. П’ємо з келихів. Матча та тонка пудра верхівок чайного листа, вирощеного в тіні – найритуальніша, звичайно. Ти сам або з кимось зупиняєшся, щоб отримати насолоду від смаку. Ага, так, саме вона – свідомість. І турбота. І увага. Інструмент загалом. Простий і доступний кожному) проявляйте трохи турботи стосовно себе та інших, це приємно.

Коли ви п’єте матча, ви п’єте чайний лист повністю. Розуміння якості (а не просто порошку зеленого листа в пудрі) та впливу на тіло, мені хочеться розповісти вам ряд непроханих (вибачте) порад:

1. Це гурманство. Терпіти не можу цей термін, але він чомусь для всіх зрозумілий: повільне, важливе для себе, зрозуміле для тіла відчуття продукту від історії та походження до повного відчуття смаку. Не тільки до чаю можна застосувати, до речі.

 2. Здатність насолоджуватися. Зупиню вас між “а, так, смачно” і “класно, відрізняється від інших” і розгорну увагу всередину: а що саме сподобалося? Що смачно? Як відчувається? На останній глобальній конференції в США з антиейдж багато часу приділяли і ментальному здоров’ю, і корекції стресу, і фіксу на простих дрібницях, чай – простий і близький інструмент для кожного. Можна почати не з матча, а з гарного сенчу. Смішно, але в процесі “я і гарний чай) можна зрозуміти щось цінне, ставити цілі та досягати їх, бачити нові горизонти. Вода – головний та фундаментальний напій, кава – тонізує, і те, якщо ми говоримо про гарні зерна, трав’яні чаї – яскраві смаки та факт: недосліджені. Ми досі не знаємо, як на нас впливають ті чи інші рослини, якщо ми вживаємо їх багато.

 3. Чай допомагає людині підбадьоритися без відчуття напруги, дає ясність розуму та розслаблює тіло, якісно впливає на обмін речовин та зміцнює здоров’я, призводить до комфортного, розслабленого стану. Чи потрібен час для розуміння цих дивних для когось зараз речей? Так.

 4. Сьогодні, коли люди говорять про розслаблення, вони мають на увазі стан перенапруги та нібито тонусу: «я нічого не відчуваю і не бачу». Коли говорять про стан тонусу, мають на увазі найчастіше напругу. Більшість сучасних людей не дихають. Коли дивишся вниз живота людини, розумієш, що там ком. Є над чим працювати загалом. Я часто закінчую семінари фразою “коли вам стає не все одно що їсти та пити” – це найкращий результат моєї роботи. Так от, чаю це теж стосується.

Науково доведено:

⁃ Зелений чай містить сімейство поліфенолів, званих катехінами, це приголомшлива здатність гасіння вільних радикалів, підтверджена в лабораторних дослідженнях. А окислювальний стрес – це і помилка в раціоні, і засоби побутової хімії, і екологія, і токсичність оточення (від стресів до негативного мислення теж доведено). Омолодження НЕ існує, ми всі старіємо та катаболічні процеси в тілі відбуваються щодня.

Але виникли високотехнологічні способи уповільнення цих темпів старіння. Якісний зелений чай (не будь-який з полиці) – один із них. Тут як із вином: країна, регіон, терруар, методи вирощування. Звичайні чаї-дешеві-базочки завантажені фторидами. Пакетики, швидкорозчинні суміші холодного чаю, декаф – надто багато фтору. Один конкретний компонент якісного зеленого чаю (бажано неферментованого і тим більше супер у матчі) – кахетин epigallocatechin-3-gallate захищає клітини від руйнування особливо активно. Можна купити у вигляді добавок, називається EGCG. Але навіщо?)

 ⁃ Мозкова діяльність та когнітивні функції. Менше і м’якше кофеїн, ніж в обсмаженій каві + л-теанін, які є синергістами. І GABA (теж за добавками знаєте))), гамма-аміномасляна кислота.

 ⁃ Жироспалювач Продаюче слово, проте, доведено, що зелений чай покращує метаболічні показники і особливо метаболізм жирів, на 17% більше, ніж у групи плацебо.

 ⁃ Антиоксидант, але тепер у світлі онко: досліджували рак грудей, простати та колоректальний рак (Україна в ньому лідує, до речі). Недосліджено достовірно, але зниження запалення та відповідь клітин за цими типами була позитивною.

⁃ Альцгеймер, деменція та паркінсон. Різні захворювання та руйнування в мозку, які можуть підтримуватись кахетинами чаю.

 ⁃ Антибактеріальний ефект, особливо це стосується гігієни ротової порожнини, як оральний пробіотик.

Приготування – як інструмент турботи. Ми дуже соціальні істоти та комунікація з іншими – важлива частина життя та навичок людини. На відміну від тварин) Вміння сказати, написати (навіть фб та інста), зробити або висловити емоцію так, щоб не зробити іншому боляче чи неприємно дається не всім. Ну в сучасному світі – точно. Я не про те, що мова і повідомлення повинні бути тільки позитивними або солодким сиропом, але зробити це не зачепивши почуття інших – навичка, над якою хотілося б, щоб багато хто попрацював.